Ne pomerajući se sa mesta, kuća je promenila nekoliko adresa. Dok je zidana, bila je u ulici „Dva bela goluba“, kad je završena 1896.godine, nalazila se u Svetogorskoj , gde se i sada nalazi.
Nekad je bila okružena baštom oko koje je bila ograda sa kovanim gvožđom, sa dva ulaza, jedan je bio za fijakere. Postepeno je nestajalo sve što je okruživalo kuću, na kraju je srušena i kuća za fijaker, sa nekadašnjom štalom i stanom za konjušara. Srušena je zbog potreba Ateljea 212, a malo je nedostajalo da i čitava kuća bude srušena, kada je po svom projektu podigao Atelje, Bojan Stupica je želeo da pozorište ima i prostor za parkiranje automobila, što retko koje pozorište u svetu ima. Počela je borba da se kuća ne ruši, koja je i uspešno okončana. Tako je sačuvan ovaj dragulj.
Kuća Jevrema Grujića podignuta je kao reprezentativna stambena zgrada za potrebe njegove porodice. Jevrem Grujić je bio političar i državnik iz 19. veka. Projekat je uradio arhitekta Milan Kapetanov, jedan od naših prvih školovanih arhitekata. Kuća Grujića oblikovana u stilu neorenesanse sa elemetnima neobaroka, ima podrum, prizemlje i sprat. Zidana je za jedno domaćinstvo sa jedanaest medjusobno povezanih soba, i dve velike sale. Svuda su stilske kaljeve peći i kamini od keramike. Ulaz je reprezentativan sa holom visokim dvanaest metara i stepeništem od belog mermera.
Posebnu vrednost predstvalja obrada fasade što se kao ukrasni elemenat ne pojavljuje ni na jednoj drugoj zgradi u Beogradu. Rukom slikani motivi. Kuća Jeverema Grujića je Zakonom zaštićena kao kompletan spomenik kulture i dragoceno svedočanstvo o životu značajnih istorijskih ličnosti. U kući je ogromna zaostavština Jeverema Grujića njegovog tasta Teodora Herbeza, dragocene zbirke publiciste Stevana Ćurčića kao još nekoliko generacija ove bogate porodice čiji su članovi najčešće bili diplomate i predesdnici Vlada.
Enterijer kuće je posebno zanimljiv i raskošan. Ulazeći u kuću pažnju nam privlači dve veoma vredne slike. Jedna od njih je portret Jelelne Grujić, supruge Jelene, sa lentom koju je dobila od Turskog sultana, kada je njen muž bio diplomata u Carigradu. Sa desne strane je najpoznatiji portret Dositeja Obradovića, neprocenjive vrednosti. Jevrem Grujić je bio državnik i osnivač liberalne stranke i njen vođa, član nekoliko srpskih Vlada. Na zidovima se nalazi mali deo čuvene zbirke oružja. Na zidu se nalazi portret Jevrema Grujića. Prelepe stolne lampe, cveće, slika bogorodice, vrata koja vode u dnevnu sobu . Na sredini salona nalazi se raskošni tamnozeleni namestaj, sa zlatnim motivima, Luj XVI koji je donet iz Pariza.
Skupoceni plavi ćupovi, na crnim komodama koji se slažu sa lusterima, koji su inače beli sa plavim ukrasima. Svi lusteri su slični jer imaju po nekoliko svetiljki i oslikavaju modu tog doba. Izuzetno skupocene zlatne činije se mogu videti u svakom delu sobe. Na zidovima zlatni ukrasi, morske sirene u zlatu koje u obe ruke drže imitaciju pravih sveća odakle se pomalja svetlost. Poznati portret kraljice Natalije, rad Steve Todorovića. Na svakom stalku su ramovi sa slikama Grujićeve bliže rodbine i prijatelja.
Na kaminu stoji francuski kaminski sat. Tu su i francuska skupocena ogledala, plave izrezbarene italijanske škrinje, pomalo mistične, teraju na pomisao šta se sve čuvalo u njima. U raskošnom salonu su i orginalni kineski paravani, teške stilske plišane zavese. Oko petsto predmeta visoke umetničke vrednosti, koje su pod zaštitom države, od slika i skulptura svedoči da je ova porodica bila veliki poznavalac umetnosti i dosta pažnje posvećivala njoj.
Dela koja se nalaze na zidovima su iz vremena od 17. do 20. veka pripadaju raznim školama i pravcima. Radili su ih strani i naši najpoznatiji slikari. Medju najstarijim delima je Italo kritska Bogorodica, sa Hristovim raspećem. Duh baroka, slika Jovana Krstitelja iz Španije. Francuski portet žene sa cvetom iz 18. veka i tri ikone porodične relikvije. Portret Teodora Herbeza, Jovana Naumovića i Milene Naumović. Pored svake od skupocenih fotelja nalaze se lampe od somota sa resama, naročito tražene u to doba, što pokazuje da su Grujići bili ljudi od stila.
Ovo je dom u kome je živela porodica Jevrema Grujića. Neki od njih su upamćeni kao vrsni pravnici, politicari i diplomate tog doba. Jevrem Grujić je želeo da njegov dom bude nešto posebno, nešto što se do tada nije moglo videti u Srbiji. Čak i danas, dom koji je vredam divljenja i impresije. Mnogi su inpresionirani i pričom da je šezdesetih godina prošlog veka ova velelepna kuća bila prva diskoteka u kojoj se skupljala tadašnja beogradska mladež.